SKU: ILU56PLN2
  • Bulbs Included
  • Non-Returnable
Illusion 56 inch Polished Nickel with Clear Acrylic Blades Fan
SKU: ILU56PLN2
Discontinued
Live Chat
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
  • Call for Best Pricing
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
The Craftmade Illusion 56" fan is aptly named for its distinguished blade design. An ultra-modern canister delicately embraced by two translucent blades the Illusion fan features an energy-saving, 3-speed, reversible DC motor with included remote, dimmable LED light with optional lens cover.
Product Specifications
Product Information
Brand: Craftmade
Brand Category: Fan
Brand Product Description: 56" Illusion in Polished Nickel w/ Clear Acrylic Blades
Shipping Method: Ground
SKU: ILU56PLN2
UPC: 647881172633
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 90
Color Temperature: 3000
Dimmable: Yes
Lamping Category: LED
Lamping Features: Bulb Avg Rated Life: 40000
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: Integrated LED
Lead Wire Length: 76.00
Lumens: 850
Primary Number of Bulbs: 1
Total Number of Bulbs: 1
Total Watts: 17
Voltage: 120V/60Hz
Wattage Max: 17.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 2.38
Backplate/Canopy Height: 5.12
Backplate/Canopy Width: 5.12
Height: 15.73
Length: 15.73
Weight: 16.39
Width: 56
Fan Blade Information
Fan Blade Pitch: 18
Fan Blade Span: 56
Number of Fan Blades: 2
Fan Operational Information
Fan Features:
  • CFM Low Max: 687
  • Motor Size mm: 125x30
  • Housing Width In: 6.93
  • Housing Height In: 9.25
  • Blade Material: Polycarbonate
  • Reversible Motor: Yes
  • Motor Speeds: 6
  • Light Kit Status: Included (optional)
Unit Air Flow: 1265
Included Components
Light Kit Included: Yes
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
UL Ratings: cULus Indoor
Warranty: Limited Lifetime Warranty
Additional Details
Chain Cord Features: Downrod 1 x 6
Features:
  • Suitable for Indoor only
  • Mounting Method: Dual Mount (Flat or Angled Ceiling)
  • Control Method: Remote
  • Dual Mount (Flat or Angled Ceiling up to 23°)
  • IDC Remote and Wall Controls Included
  • 6 inch Downrod Included